IMEI kısaca telefonların uluslararası olan güvenlik koduna denir. Her telefonun farklı kodları bulunmaktadır. IMEI telefonlarda bir güvenlik kodu olarak görev görür. IMEI kodu sorgulama daha çok ikici el telefonlarda önemli bir yere sahiptir. Bu sayede telefonun geçmişe dair bütün kayıtları ortaya çıkar. Eğer bir kişi ikinci el telefon almayı düşünüyor ise mutlaka ve mutlaka IMEI sorgulamasını yapması gerekmektedir. Bu şekilde bir sorgulamanın sonunda telefonun bütün kayıt geçmişini öğrenebilmek mümkün olmaktadır. IMEI sorgulaması yapacağını telefonun geçmiş zamanlardaki ait bilgilerini göreceğini gibi telefonun çalıntı olup olmadığına dair bir bilgi elde etmiş olursunuz. IMEI sorgulama yapabilmeniz için öncelik olarak IMEI numarasını bilmeniz gerekir. IMEI numarasını bilmeni için telefonunuzun arama ekranına *#06# yazarak arama tuşuna basarak telefonunuza ait IMEI numarasını öğrenmeniz mümkün olacaktır.

IMEI sorgulaması yapmanı için e- devlet sisteminden yararlanabilirsiniz. IMEI sorgulaması e- devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. IMEI sorgulaması yapmanı için yukarıda söylediğimi gibi telefonun IMEI numarasını öğrenmelisiniz. İlk olarak e- devlet sistemine giriş yapmalısınız. Sisteme giriş yapmak için kimliğimi doğrula yazısına tıklamanız yeterli olacaktır. Kimliğimi doğrula yazısına tıkladığını da açılacak sayfada sizden istenen bilgileri doldurmanız gerekmektedir. E- devlet sistemine giriş yapmak için bir e- devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer e- devlet şifresine sahip değil iseniz hemen sizlere en yakın bir PTT şubesine gidip 2 TL işlem ücreti karşılığında TC. Kimlik Numaranız ile kapalı bir zarf içerisinde e- devlet şifresine sahip olabileceksiniz. Daha sonra yapacağınız bir diğer adım ise e- devlet sisteminde yer alan Bilgi Teknolojileri ve İletişimi Kurumu sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurum sayfasına giriş yaptıktan sonra burada kurum hakkında yapabileceğini işlemler yer almaktadır.

Bu işlemler arasından IMEI sorgulama seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. IMEI sorgulama seçeneğine tıkladığını da açılan sayfada sizden istenen IMEI no ve güvenlik kodunu kutucuklara doldurmanı gerekmektedir. Boşluklara doldururken eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeye özen göstermelisiniz ki sorgulama işlemini yapabileceksiniz. Bütün işlemleri yaptıktan sonra SORGULA yazısına tıklayabilirsiniz. Böylece telefon hakkında aradığını ve merak ettiğini bütün bilgilere ulaşmış olacaksınız. İnternet yardımıyla e- devlet üzerinden yapılan bu uygulama ile daha kısa sürede ve hızlı bir şekilde sorgulama yapabilmeniz mümkündür.

E- devlet üzerinden sunulan hizmetler sadece IMEI sorgulamadan ibaret değildir. E- devlet üzerinden vatandaşlara sunulan hizmetler; kayıp veya çalıntı ihbar bildirimi, baz istasyonları ölçüm bilgileri, kayıp veya çalıntı ihbar sorgulama ya da iptal etme, IMEI veya cep telefonu numarası eşleştirme, IMEI kaydet, IMEI sorgulama, mobil hat sorgulama, IMEI kayıt hakkı sorgulama, IMEI veya MSISDN eşleşme sorgulama, mobil hat sorgulama, numara taşıma sorgulama, telefon ana kart değişikliği gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Leave a Reply