iPhone unlock, genellikle yurt dışından gelen cihazlar için kullanılan sim kartı kırma işlemidir. Bu işlem oparatörden bağımsız olarak çalışmaktadır. Yazılımsal bir işlem olmasının yanı sıra donanımsal olarakta yapılabilmektedir.

Bilindiği üzere, iPhone’lar satıldığı ülkenin şebekesine göre özel olarak aktif edilen cihazlardır. Yani siz türkiye’den resmi satıcılardan bir iPhone aldığınızda sim kartınıza bağlı iPhone cihazınız aktive olur. Böylece kilitli sim durumunda ki cihazının sim kilidi açılmış hale gelir, yani unlocked olur. Ancak yurtdışından alınmış bir cihaza, kendi sim kartınızı takarsanız o cihazı kullanamazsınız. Çünkü yurtdışından getirilmiş cihazınız, getirildiği ülkenin sim kartlarına açık bir cihazdır. Sadece fabrika çıkışı sim kilitsiz olan cihazlar, her ülkede ve her sim kart ile aktive edilebilirler, onun dışında ki bütün cihazlarda sim kartı aktivasyonu ülkelere göre yapılır.

Unlock işlemi yapmak için piyasada birkaç tane program bulunmaktadır. Bu programlar cihazın sürümüne göre yani baseband sürümüne göre kullanılmaktadır. İlk yapmanız gereken cihazın baseband sürümünü öğrenmektir. Bunu yapmak için Iphone menüsünden ayarlar-genel-hakkında kısımlarına girerek “modem firmware” yazısının karşısında yazan ibareye bakmanız gerekmektedir. Bu rakamlar, cihazınızın baseband sürümüdür. Cihazının baseband sürümünü öğrendikten sonra yapmanız gereken tek şey, bu sürüme uygun programı bulmaktır.

iPhone kullanıcılarının yakından tanıdığı bir unlock metodu da turbosim metodudur. Turbosim metodu, bir turbosim ve bir programdan oluşan unlock paketiyle sıkça başvurulan bir metottur. Turbosim metodu piyasaya yeni çıkan bir ürün olan gevey’e yerini bırakmıştır.

Gevey, cihaza sim kartınızla birlikte takılan bir sim aparatıdır. Cihaz üzerinde yaptığı bir takım işlem sonucu, baseband’in kilit sorununu aşıyor ve telefonun sinyal almasını sağlıyor

Gevey, ürününü sipariş vererek firmamızdan alabilirsiniz.

Leave a Reply